Powstanie Wielkopolskie 1918-1919

nie wygasła miłość Ojczyzny –
Wszystkim Tym, co nie dali się zwieść –
Tym – co odnieśli krwawe blizny –
i Tym – co polegli… Cześć!
Tym – co chwycili za broń –
Tym – co nie stracili nadziei –
Tym – co szli i walczyli – jak lew –
Tym – co ranami okryci pomarli –
Tym – co byli jak gniew Boży
i Tym – których dumna postawa
we wrogach budziła strach.
…Cześć i Sława!

Pierwszy raz jako święto państwowe. 27 grudnia – obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to upamiętnia zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918-1919.

Społeczność Szkoły Podstawowej Tysiąclecia im. Mieszka I w Lednogórze oddała cześć Powstańcom Wielkopolskim wspólnie z: Panem Wójtem Gminy Łubowo Andrzejem Łozowskim oraz Ryszardem Filipiakiem Przewodniczącym Komisji Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej Gminy Łubowo, jak również przedstawicielami Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy paniami- kierownik Małgorzatą Fryzą, etnograf Adrianą Garbatowską i Joanną Zarzeczną. W tej ważnej uroczystości dla wszystkich pokoleń nie zabrakło rodziców i dziadków naszych uczniów.

Lekcję historii o Powstaniu Wielkopolskim przy grobie Walentego Świercza, poprowadziła dla wszystkich przybyłych osób pani Krystyna Gola nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Lednogórze.

Na tę okoliczność przygotowano pamiątkowe ulotki w 103 Rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Minutą ciszy uczczono pamięć Powstańców.

W szkole przygotowano gazetki tematyczne o Powstaniu Wielkopolskim, uczniowie zostali zachęceni do wywieszenia w swoich domach flag.

„Niech pamięć o Powstańcach Wielkopolskich zawsze trwa. Pozostawiona w spadku Wolność, to dar, który należy pielęgnować”.

Joanna Filipiak